Stowarzyszenie Silne Wsparcie

Statut

Jednolity tekst Statutu przyjęty Uchwałą Zebrania Założycielskiego nr 2/09/ZZ/2022 z dnia 5 września 2022 r.

O przyjęciu Statutu Stowarzyszenia SILNE WSPARCIE

 

Statut Stowarzyszenia SILNE WSPARCIE

 

Rozdział I. Postanowienia ogólne

 

§1.

 

  1. Stowarzyszenie działające na podstawie niniejszego statutu nosi nazwę Stowarzyszenie SILNE WSPARCIE i zwane jest w dalszej części Statutu Stowarzyszeniem.
  2. Stowarzyszenie powołuje się na czas nieokreślony.
  3. Nadzór nad Stowarzyszeniem sprawuje minister właściwy ds. polityki społecznej. 

 

§2.

 

Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U.2020.0.2261 t.j.); ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.2022.0.1327 t.j.); niniejszego statutu; innych aktów prawnych regulujących cele i sposoby działalności Stowarzyszenia.

 

§3.

 

  1. Stowarzyszenie działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, a dla realizacji celów statutowych może prowadzić działania poza granicami kraju na terenie innych państw, z poszanowaniem tamtejszego prawa.
  2. Siedziba władz Stowarzyszenia mieści się w Szczurowej, w powiecie brzeskim, województwo małopolskie. 

 

§4.

 

  1. Działalność Stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej ogółu członków. 
  2. Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników, w tym swoich członków i członków Zarządu, na podstawie stosunku pracy lub stosunków cywilnoprawnych, a także zlecać realizacje określonych zadań osobom fizycznym i podmiotom gospodarczym.
  3. W umowach między członkiem Zarządu a Stowarzyszeniem oraz w sporach z nim Stowarzyszenie reprezentuje członek Komisji Rewizyjnej, wskazany w uchwale tego organu lub członek Stowarzyszenia, wskazany w uchwale Walnego Zebrania.
  4. Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może powoływać i prowadzić biura, zakładać fundacje, spółki oraz spółdzielnie socjalne lub przystępować do nich.

 

§5.

 

  1. W celu realizacji zadań Stowarzyszenie może podjąć współpracę z instytucjami rządowymi i samorządowymi, organizacjami, przedsiębiorstwami, w tym społecznymi, instytucjami badawczymi i uczelniami w kraju i za granicą oraz ze wszystkimi podmiotami w zakresie zgodnym z celami Stowarzyszenia.
  2. Stowarzyszenie może być członkiem organizacji krajowych i zagranicznych.

 

§6.

 

Stowarzyszenie może ustalać logotypy, wzory własne odznaczeń i wyróżnień, pieczęci, sztandarów, a także nadawać własne odznaczenia i wyróżnienia dla członków i członków honorowych.

 

§7.

 

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez działalność statutową odpłatną i nieodpłatną pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego. Każda z tych działalności wymaga wyodrębnienia księgowego zgodnie ze wskazaniami Zarządu, przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.

 

§8.

 

Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności statutowej odpłatnej pożytku publicznego. Dochód przeznacza się wyłącznie na działalność statutową pożytku publicznego i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. O podjęciu działalności gospodarczej decyduje Walne Zebranie. 

 

Rozdział II. Cele i sposoby działania

 

Cele

 

§9.

 

  1. Celem głównym Stowarzyszenia jest upowszechnianie oraz promocja praw związanych ze zdrowiem psychicznym, wspieranie wszechstronnego rozwoju osób i grup, w tym upowszechnianie równości szans, rehabilitacja i aktywizacja społeczna i zawodowa oraz integracja jednostek i środowisk, diagnoza, terapia, edukacja i wychowanie dzieci, młodzieży i dorosłych.
  2. Cele szczegółowe Stowarzyszenia to w szczególności:
    1. Działania na rzecz zdrowia psychicznego, psychologii i psychologów.
    2. Ochrona i promocja zdrowia.
    3. Pomoc osobom i rodzinom w szczególności z powodu: ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej i in.
    4. Prowadzenie i wspieranie działalności na rzecz dzieci z rodzin ubogich, chorych, niepełnosprawnych, wybitnie uzdolnionych, pochodzących z rodzin patologicznych i zagrożonych patologią społeczną oraz wszystkich innych dzieci potrzebujących pomocy osób trzecich, poprzez tworzenie im w ten sposób warunków wyrównujących ich szanse na drodze wszechstronnego rozwoju dziecka.
    5. Działalność na rzecz rozwoju nauki, profilaktyki, edukacji, oświaty i wychowania oraz kultury i sztuki.
    6. Działalność charytatywna i prospołeczna oraz wspierająca i promująca idee wolontariatu.
    7. Pobudzanie świadomości ekologicznej i nauka odpowiedzialnego stosunku do przyrody i środowiska naturalnego.
    8. Wspieranie aktywności kulturalnej, artystycznej, sportowej, ekologicznej oraz prospołecznej dzieci, młodzieży i dorosłych. 
    9. Integracja i reintegracja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
    10. Inteligentny i zrównoważony rozwój, innowacyjność oraz budowa gospodarki opartej na wiedzy.
    11. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, ochrona dóbr kultury, zabytków, tradycji i dziedzictwa narodowego.
    12. Podtrzymywanie więzi społecznych i organizowanie grup wsparcia.
    13. Rozwój gospodarczy, w tym rolnictwa, przedsiębiorczości i spółdzielczości, działań na rzecz poprawy konkurencyjności sektora oraz rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, również w ich uczestnictwie w życiu publicznym, gospodarczym, społecznym.
    14. Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka, równych praw, swobód obywatelskich i działań na rzecz rozwoju demokracji i państwa prawa, świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

 

§10.

 

  1. Stowarzyszenie realizuje swoje cele głównie poprzez: 
    1. badania i profilaktykę szeroko pojętego zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów,
    2. doraźną i okresową pomoc psychologiczną, leczniczą i rehabilitacyjną, 
    3. organizowanie akcji upowszechniających postawy prozdrowotne, w tym z zakresu zdrowia psychicznego,
    4. tworzenie, prowadzenie, wspieranie placówek terapeutycznych, ośrodków opiekuńczych, ośrodków ochrony praw dziecka, placówek pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi i in.,
    5. wspieranie rozwoju nauki i badań psychologicznych,
    6. diagnozowanie, poradnictwo, pomoc psychologiczną, psychoterapię dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów,
    7. organizację spotkań warsztatowych dla rodziców dzieci z problemami edukacyjnymi, wychowawczymi, zaburzeniami psychicznymi oraz rodziców dzieci niepełnosprawnych,
    8. warsztaty i szkolenia w zakresie rozwoju osobistego,
    9. kompleksową rehabilitację i organizację różnych form rehabilitacji medycznej niemowląt, dzieci i osób dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i seniorów,
    10. pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną dla dzieci, młodzieży, dorosłych,
    11. współpracę z placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i oświatowymi, 
    12. zakup sprzętu rehabilitacyjnego, terapeutycznego, diagnostycznego oraz testów psychologicznych i narzędzi pomiarowych.
    13. organizację różnego rodzaju zajęć terapeutycznych, kompensacyjnych, usprawniających oraz integracji sensorycznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
  2. Stowarzyszenie realizuje swoje cele także poprzez organizację m.in. działalności: 
    1. agroturystycznej, rolniczej,
    2. charytatywnej, w szczególności organizowanie zbiórek publicznych; dobroczynnej, samopomocowej, pomocowej,
    3. doradczej, rzeczniczej, konsultacyjnej, eksperckiej; dydaktycznej, w tym kształcenie, podnoszenie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji dzieci, młodzieży i dorosłych; edukacyjnej z zakresu edukacji zawodowej, w tym organizowanie szkoleń zawodowych, poradnictwo zawodowe, pomoc w znalezieniu zatrudnienia,
    4. kulturalnej, sportowej, turystycznej, rekreacyjnej, krajoznawczej,
    5. marketingowej, informacyjnej, promocyjnej, public relations, wydawniczej, 
    6. pomocy osobom bezdomnym lub zagrożonym bezdomnością w pozyskiwaniu lokali mieszkalnych lub w remontach lokali przez nich zajmowanych,
    7. pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego,
    8. promującej organizacje, przedsiębiorców i instytucje wspierające rozwój i ochronę zdrowia
      psychicznego,
    9. prowadzenia akcji społecznych i informacyjnych,
    10. przeciwdziałającej dyskryminacji osób ubogich, niepełnosprawnych, bezdomnych i starszych w życiu społecznym i zawodowym,
    11. rehabilitacji zawodowej i społecznej, w tym inwalidów,
    12. społecznej, opiekuńczej, wychowawczej,
    13. stypendialnej,
    14. szkoleniowej, oświatowej, edukacyjnej, 
    15. transportowej,
    16. upowszechniania i ochrony praw konsumentów,
    17. wspierającej: działania na rzecz kultu religijnego, w tym m.in. chrześcijaństwa, integrację osób wykluczonych społecznie w środowisku lokalnym; promocję zatrudnienia i aktywizacji zawodowej tych osób; rodziny i system pieczy zastępczej; współpracę partnerską,
    18. wyrażanie opinii w sprawach publicznych, czynne uczestnictwo w życiu publicznym i kulturalnym,
    19. zakładanie i prowadzenie żłobków, przedszkoli, szkół,
    20. przeciwdziałającej przemocy w rodzinie oraz uzależnieniom i patologiom społecznym.
  3. Stowarzyszenie realizując swoje cele ma na szczególnej uwadze:
    1. współpracę z władzami samorządowymi, ośrodkami pomocy społecznej oraz rejonowymi urzędami pracy w celu określenia potrzeb społeczności,
    2. nawiązywanie współpracy ze środowiskami i instytucjami o podobnych celach w Polsce i za granicą – z administracją publiczną, sektorem gospodarczym, podmiotami ekonomii społecznej, także solidarnej, w tym przedsiębiorstwami społecznymi i organizacjami pozarządowymi,
    3. udzielanie wszelkiego rodzaju podmiotom, w tym w szczególności podmiotom ekonomii społecznej, podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym pomocy doradcze, organizacyjnej, obywatelskiej, finansowej, materialnej, informacyjnej itp.,
    4. uczestnictwo w realizacji zadań i programów zlecanych przez instytucje naukowe, zakłady pracy, organizacje społeczne, jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty,
    5. organizowanie oraz wspieranie za pomocą środków pieniężnych, rzeczowych jak i niematerialnych przedsięwzięć objętych celami Stowarzyszenia,
    6. uczestnictwo w projektach krajowych i międzynarodowych,
    7. realizację i wspieranie zadań publicznych, szczególnie w obszarach i na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz zgodnych z kierunkami wskazanymi w dokumentach strategicznych krajowych i europejskich oraz strategiach lokalnych i sektorowych,
    8. pozyskiwanie środków finansowych w celu utworzenia funduszy żelaznych i innych wyodrębnionych funduszy, z których m.in. finansowana będzie działalność statutowa Stowarzyszenia,
    9. promującej dorobek gospodarczy, społeczny i kulturowy mieszkańców gmin oraz promującej przedsiębiorczość oraz przedsiębiorców, w tym m.in. lokalnych, wspierających Stowarzyszenie i jego cele i idee,
    10. podejmowanie wszelkich innych form działania prawem dozwolone, a sprzyjających realizacji statutowych celów Stowarzyszenia.

 

Rozdział III. Członkowie, ich prawa i obowiązki

 

Rodzaje członkostwa

 

§11.

 

  1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
  2. Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na: członków zwyczajnych; członków wspierających; członków honorowych.

 

Członkowie zwyczajni

 

§12.

 

  1. Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych.
  2. Członków zwyczajnych przyjmuje w drodze uchwały Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji członkowskiej. Zarząd może w drodze uchwały odmówić przyjęcia na członka zwyczajnego.
  3. Członek zwyczajny ma prawo do:
    1. Wybierania/bycia wybieranym do władz Stowarzyszenia,
    2. uczestniczenia z głosem stanowiącym w Walnym Zebraniu,
    3. odwoływania się do Walnego Zebrania w przypadku decyzji o wykluczeniu/skreśleniu,
    4. uczestnictwa w kształtowaniu/realizacji programu Stowarzyszenia,
    5. korzystania z pomocy, dorobku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia.
    6. Członek zwyczajny obowiązany jest do:
    7. przestrzegania Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
    8. regularnego płacenia składek członkowskich, 
    9. bieżące uaktualniania swoich danych kontaktowych,
    10. czynnego uczestniczenia we wszelkich działaniach służących realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.

 

Członkowie wspierający

 

§13.

 

  1. Członkiem wspierającym może być osoba prawna i osoba fizyczna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, które wyraziły wolę przystąpienia do Stowarzyszenia w takim charakterze i zdeklarowały sposób i zakres wnoszenia wkładów finansowych i/lub rzeczowych i/lub merytorycznych na rzecz Stowarzyszenia.
  2. Członkowie wspierający nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
  3. Członek wspierający obowiązany jest do:
    1. wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, 
    2. przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.

 

Członkowie honorowi

 

§14.

 

  1. Członkiem honorowym może być osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla rozwoju regionu i/lub Stowarzyszenia, która wniosła wkład w rozwój idei i realizację celów statutowych Stowarzyszenia.
  2. Tytuł członka honorowego nadaje Walne Zebranie na wniosek Zarządu. Zasady przyznawania członkostwa honorowego określa się w regulaminie. 
  3. Członkowie honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
  4. Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich.

 

Utrata członkostwa

 

§15.

 

  1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
    1. dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi, po uprzednim uregulowaniu składek członkowskich i/lub innych zobowiązań,
    2. wykluczenia przez Zarząd z powodu: rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień i uchwał władz Stowarzyszenia; braku przejawów aktywnej działalności na rzecz Stowarzyszenia; nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich przez okres przekraczający 6 miesięcy; 
    3. utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku, 
    4. śmierci członka,
    5. utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego – osobę prawną,
    6. pozbawienia godności członka honorowego przez Walne Zebranie w przypadku sprzeniewierzenia się przez członka honorowego idei Stowarzyszenia lub rażącego naruszenia postanowień Statutu albo działania na szkodę i dobre imię Stowarzyszenia.
  2. Od uchwały Zarządu w sprawie pozbawienia członkostwa w Stowarzyszeniu przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania w terminie 10 dni od daty doręczenia stosownej uchwały (pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną lub sms na telefon komórkowy). Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu, którego decyzja jest ostateczna. 

 

Rozdział IV. Władze Stowarzyszenia

 

Postanowienia ogólne

 

§16.

Władzami Stowarzyszenia są:

  1. Walne Zebranie,
  2. Zarząd,
  3. Komisja Rewizyjna.

 

§17.

 

  1. Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia trwa 5 lat, a ich wybór odbywa się w głosowaniu jawnym lub tajnym zwykłą większością głosów obecnych członków Walnego Zebrania. 
  2. Zarząd i Komisja Rewizyjna działają w oparciu o regulaminy, które muszą być zatwierdzone w pełnych składach Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz dostępne dla każdego członka Stowarzyszenia.

 

Sposób podejmowania decyzji

 

§18.

 

  1. Uchwały Zarządu i Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
  2. Uchwały Walnego Zebrania zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków w I terminie i bez względu na liczbę obecnych członków w II terminie wskazanym w zawiadomieniu o zebraniu. 
  3. Uchwały Walnego Zebrania o zmianie Statutu, rozwiązaniu Stowarzyszenia i odwołaniu Zarządu i Komisji Rewizyjnej wymagają większości 2/3 głosów z zachowaniem co najmniej połowy liczby członków bez względu na termin.
  4. W przypadku równej liczby głosów na posiedzeniach Zarządu i Komisji Rewizyjnej decyduje głos przewodniczącego obrad. W wypadku równej liczby głosów na Walnym Zebraniu głosowanie ponawia się.

 

Uzupełnianie składu władz w trakcie kadencji

 

§19.

 

  1. Nie ma obowiązku uzupełniania składu Zarządu lub Komisji Rewizyjnej jeżeli liczba jego członków nie zmniejszy się poniżej dolnej wymaganej granicy liczebności osób.
  2. Liczba członków Stowarzyszenia nie może być mniejsza niż 7 osób i taki skład musi, w razie jego zmniejszenia, być uzupełniany na bieżąco. 
  3. W przypadku zmniejszenia się liczby członków Zarządu i/lub Komisji Rewizyjnej w trakcie trwania kadencji, władzom tym przysługuje prawo kooptacji spośród członków Stowarzyszenia, które trwa do najbliższego wyboru wyżej określonych organów przez Walne Zebranie. Gdy liczba dokooptowanych członków władz przekroczy 2/3 liczby członków pochodzących z wyboru, Zarząd zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie w celu odbycia wyborów uzupełniających. 

 

Walne Zebranie

 

§20.

 

  1. Walne Zebranie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. W Walnym Zebraniu biorą udział:
    1. z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,
    2. z głosem doradczym – członkowie wspierający, honorowi i zaproszeni goście.

 

§21.

 

  1. Walne Zebranie może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
  2. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje się w szczególnie uzasadnionych przypadkach:
    1. z własnej inicjatywy Zarządu,
    2. na wniosek Komisji Rewizyjnej,
    3. na wniosek ¾ członków zwyczajnych Stowarzyszenia.

 

§22.

 

  1. Zwyczajne Walne Zebranie sprawozdawcze zwoływane jest przez Zarząd raz w roku najpóźniej do 30 czerwca, a sprawozdawczo-wyborcze na koniec kadencji.
  2. O miejscu, terminie i porządku obrad Walnego Zebrania członkowie powiadamiani są przez zwołującego zebranie co najmniej 7 dni przed terminem zebrania w formie listu elektronicznego lub sms na telefon komórkowy lub telefonicznie na podane przez członków adresy/numery telefonów. 
  3. Przedmiotem obrad Walnego Zgromadzenia są wyłącznie sprawy umieszczone w porządku obrad Walnego Zgromadzenia, chyba że Walne Zebranie podejmie stosowną decyzję. 

 

§23.

 

  1. Do kompetencji Walnego Zebrania w szczególności należy:
    1. wybór i odwoływanie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej, 
    2. rozpatrywanie, przyjmowanie i zatwierdzanie sprawozdań,
    3. podejmowanie uchwał w przedmiocie absolutorium dla ustępującego Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej,
    4. powoływanie pełnomocnika/ów do podpisywania umów z członkami Zarządu i w sporach z nimi, o ile pełnomocników nie powoła ze swego grona uchwałą Komisja Rewizyjna,
    5. rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu, 
    6. uchwalanie Statutu i dokonywanie jego zmian oraz zmiany nazwy Stowarzyszenia,
    7. podejmowanie uchwał o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
    8. podejmowanie uchwały o rozpoczęciu działalności gospodarczej,
    9. nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego Stowarzyszenia,
    10. rozpatrywanie innych spraw, dla których Statut nie ustala właściwości innych władz Stowarzyszenia.

 

Zarząd

 

§24.

 

  1. Zarząd składa się z 2 do 5 członków:
    1. w składzie dwóch członków – pełnią oni wtedy funkcje prezesa i wiceprezesa.
    2. w składzie trzech członków – pełnią oni wtedy funkcje prezesa, wiceprezesa i 1 członka Zarządu.
    3. w składzie czterech członków – pełnią oni wtedy funkcje prezesa, wiceprezesa i 2 członków Zarządu. 
    4. w składzie pięciu członków – pełnią oni wtedy funkcje prezesa, wiceprezesa i 3 członków Zarządu. 
  2. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. 
  3. Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
  4. Nie można łączyć funkcji w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej.

 

§25.

 

  1. Do kompetencji Zarządu należy kierowanie całokształtem działalności Stowarzyszenia w okresach pomiędzy Walnymi Zebraniami, a w szczególności:
    1. reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
    2. kierowanie działalnością Stowarzyszenia zgodnie ze Statutem i uchwałami Walnego Zebrania,
    3. dysponowanie majątkiem Stowarzyszenia, podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia,
    4. czuwanie nad efektywną realizacją budżetu Stowarzyszenia,
    5. ustalanie zakresu działalności odpłatnej i nieodpłatnej,
    6. zwoływanie Walnych Zebrań, 
    7. podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich,
    8. ustalenie wysokości składek członkowskich, 
    9. udzielanie pełnomocnictw,
    10. przyjmowanie i skreślanie/odwoływanie członków zwyczajnych i wspierających,
    11. ustalanie wymiaru i rodzaju zatrudnienia oraz wielkości środków na wynagrodzenia, 
    12. realizacja szczególnych decyzji darczyńców, o ile nie są one sprzeczne z celami Stowarzyszenia,
    13. uchwalanie regulaminów, 
    14. podejmowanie decyzji dotyczących zmiany siedziby biura,
    15. sporządzanie sprawozdań z działalności,
    16. składanie Komisji Rewizyjnej wyjaśnień z realizacji wniosków i zaleceń,
    17. rozpatrywanie sporów pomiędzy członkami powstałych na tle działalności Stowarzyszenia,
    18. powoływanie komisji, zespołów itp. oraz określanie ich zadań,
    19. wykonywanie innych czynności niezastrzeżonych do kompetencji Walnego Zebrania i Komisji Rewizyjnej.

 

Komisja Rewizyjna

 

§26.

 

  1. Komisja Rewizyjna jest organem nadzorczym Stowarzyszenia powołanym do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
  2. Komisja Rewizyjna składa się z 1 do 3 członków wybieranych przez Walne Zebranie. 
  3. Komisja konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu wybierając spośród siebie Przewodniczącego za wyjątkiem pierwszego składu wybranego przez zebranie założycielskie.
  4. W przypadku składu 1-osobowego osoba ta jest Przewodniczącym. 
  5. Członkowie Komisji Rewizyjnej:
    1. nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
    2. nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
  6. Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w organie nadzoru zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
  7. Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą uczestniczyć z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu. 

 

§27.

 

  1. Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
    1. kontrolowanie działalności Stowarzyszenia pod względem celowości, prawidłowości i zgodności z obowiązującymi przepisami, postanowieniami Statutu oraz uchwałami Walnego Zebrania,
    2. kontrolowanie finansów Stowarzyszenia,
    3. występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli,
    4. wydawanie zaleceń pokontrolnych w przypadku stwierdzenia uchybień w działalności oraz określenie terminów i sposobów ich usunięcia,
    5. zwołanie Walnego Zebrania w razie nie zwołania go przez Zarząd w terminie ustalonym w Statucie,
    6. składanie wniosku o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium Zarządowi,
    7. powoływanie pełnomocnika/ów do podpisywania umów z członkami Zarządu i w sporach z nimi. 

 

Rozdział V. Majątek i fundusze

 

§28.

 

  1. Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
  2. Środki finansowe na realizację zadań statutowych Stowarzyszenie uzyskuje z:
    1. składek członkowskich,
    2. darowizn, zapisów i spadków,
    3. subwencji i dotacji, 
    4. wpływów z działalności statutowej i majątku Stowarzyszenia,
    5. ofiarności publicznej,
    6. oraz innych źródeł.
  3. Wszelkie powyższe środki mogą być przeznaczane wyłącznie na realizację celów statutowych.

 

§29.

 

Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową w oparciu o obowiązujące przepisy rachunkowe.

 

§30.

 

  1. Stowarzyszenie nie może:
    1. udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań swoim majątkiem w stosunku do członków Stowarzyszenia, członków organów Stowarzyszenia, pracowników Stowarzyszenia oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli,
    2. przekazywać swego majątku na rzecz członków Stowarzyszenia, członków organów Stowarzyszenia lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeśli to przekazanie następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
    3. wykorzystywać swego majątku na rzecz członków Stowarzyszenia, członków organów Stowarzyszenia lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Stowarzyszenia,
    4. kupować na szczególnych zasadach towarów i usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie organów Stowarzyszenia lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.

 

§31.

 

  1. W zakresie wynikającym z działalności statutowej Stowarzyszenie może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
  2. Dla ważności oświadczenia woli w przedmiocie praw i obowiązków majątkowych Stowarzyszenia oraz udzielania pełnomocnictw wymagany jest pojedynczo podpis Prezesa lub pojedynczo Wiceprezesa. 
  3. Dla ważności innych pism i dokumentów wymagany jest podpis Prezesa lub Wiceprezesa lub członka Zarządu.

 

Rozdział VI. Rozwiązanie Stowarzyszenia

 

§32.

 

  1. Uchwałę w sprawie rozwiązania się Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
  2. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku Stowarzyszenia.
  3. W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia nieuregulowanych w Statucie mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o Stowarzyszeniach (Dz.U.2020.0.2261 t.j.).


 


 


 

ANETA BŁAŻEJ - Prezes

LUCYNA WRÓBEL - Wiceprezes 


 


 


 


 


 

Najnowsze aktualności

Odporność psychiczna - broszura
Odporność psychiczna - broszura
Czym jest odporność psychiczna i dlaczego jest taka ważna w życiu każdego człowieka?

Czytaj dalej

Siła w każdym wieku
Siła w każdym wieku
Tytuł projektu: „Siła w każdym wieku” Powiat: brzeski Gmina: Szczurowa Miejscowość: Szczurowa

Czytaj dalej

Image